De sista Q1-rapporterna: Billerud, Fastpartner, NP3, Sagax, Tingsvalvet
Efter att alla bolag jag äger aktier i har rapporterat Q1 så kan jag summera min andel av vinsten, och den har krympt med 2%. Jag tror ändå att det kan vara nära botten.
Först ska jag beta av de rapporter jag inte har kommenterat. Framförallt några mindre (för mig) intressanta fastighetsbolag, men tydligen hade jag också missat Billerud. Fastighetsbolagen är sådana jag håller ögonen på utan att ha i min fastighetsportfölj. Det ska bli skönt när det slutar vara en skakig bransch för jag lägger alldeles för mycket tid på den.
Här kommer mina kommentarer om Q1-rapporterna. På slutet kommer en sammanfattning av Q1.
Billerud
Illa. Företaget har stora problem med lönsamheten och just nu säljer de varor med förlust, speciellt i Europa. Kvartalet har en förlust på 219 miljoner kronor. De senaste 12 månaderna har Billerud fortfarande en total vinst på 77 miljoner kronor, men det är nästan ett avrundningsfel i ett företag av Billeruds storlek.
VD:n Ivar Vatne fortsätter att skylla förlusterna på "strukturella obalanser" vilket ska läsas som "för många tillverkare som slåss om för få kunder".
Samtidigt rullar det tydligen på bra i USA, vilket är nödvändigt med tanke på den enorma investering Billerud gjorde för att komma in på den marknaden. Det är många miljarder som behöver komma tillbaka.
Planen är nu att minska kostnader i Europa, vad det nu innebär i praktiken, och försöka höja priser där det går.
Jag har försökt undersöka hur det går för konkurrenter.
- Österrikiska Mayr-Melnhof Karton AG verkar ha en sund vinst, om än minskande.
- Finska Metsä Board har haft större problem än Billerud men de verkar nu klara sig ungefär lika dåligt.
- Brittiska Mondi säger sig ha problem, men har ändå klarat sig betydligt bättre än Billerud.
- Stora Enso och UPM-Kymmene är svårare att tolka då de har flera ben att stå på.
När rapporten kom dök börskursen med 12%, från en redan nedpressad nivå. Det går inte bra det här.
Fastpartner
Sven-Olof Johanssons fastighetsbolags rapport kom med hans sista ord som VD. Jag räknar med att han kommer fortsätta vara minst lika frispåkig i media så det är nog inte det sista vi hör av honom.
Han avslutade VD-ordet med en varning om att kontorsmarknaden håller på att få ytterligare en smocka då företag växlar till mindre lokaler. Aktiepriset reagerade inte vansinnigt på det så det var uppenbarligen inget nytt för ägarna.
Vakanserna fortsätter att vara ett stort problem, precis som för Castellum och Corem och många andra företag med kontorsbyggnader i Stockholmsområdet.
NP3
NP3, som jobbar mycket längre norrut, fortsätter att gå bra med tydligt ökande förvaltningsresultat både i absoluta tal och per aktie. Investeringar har betalat sig och man hyr ut tidigare tomma lokaler.
Jag är förvånad att driftskostnaderna inte ökat mer med tanke på alla nya lokaler men det finns en del där som är svåranalyserat. Uppvärmningskostnader är väderberoende, elpriset kan vara säkrat eller rörligt.
Sagax
Sagax kan vara Sveriges stabilaste fastighetsbolag. Jag hade gärna haft det i min fastighetsportfölj men hur jag än vridit och vänt på Sagax-aktien så har den varit för dyr för mig. Potentiell avkastning på kort till medellång sikt blir inte bra nog om priset är för högt.
Börsen har kanske börjat tänka likadant för Sagax-aktien har inte rosat marknaden det senaste året och efter Q1-rapporten sjönk den ytterligare. Företaget minskade förvaltningsresultatet med 2% och förklarar det med valutakurser, vakansgrader, fastighetsförsäljningar och högre ränta.
Nästan 80% av alla Sagax intäkter är i euro så när euron sjunker märks det i kronor. Vakanserna har ökat från 4% till 5%. Små siffror jämfört med svenska kontor, men ändå åt fel håll. Man varnar också för att vakanserna kommer fortsätta öka då man inte lyckats fylla de lokaler där hyresgäster flyttar ut de närmaste kvartalen.
Det är framförallt i Sverige man har problem, men även Tyskland och Finland ligger sämre till än optimalt.
Prognosen pekar på cirka 7-8% vakanser. Prognosen för några månader sedan var 8-9% vakanser så den här prognosen är bättre, men fortfarande inte bra.
Betyder det att aktien äntligen är prisvärd? Det är svårt att bedöma. I rapporten säger man att företagets egna kapital är 118 kronor per aktie, att substansvärdet per aktie är 135 kronor. Förvaltningsresultatet per aktie är 12 kronor.
De flesta fastighetsbolagen på börsen handlas med rabatter på 30-50% mot substansvärdena. För Sagax skulle det betyda ett aktiepris på 60-94 kronor per aktie. Om man tittar på förvaltningsresultatet och tänker sig en avkastning på runt 8% efter skatt så hamnar man på ett aktiepris på 105 kronor.
På börsen handlas Sagax A och B för 180 kronor per aktie. Det är ett stort gap mot "naturliga" priser. Jag kan, för min del, inte motivera ett så stort gap även om Sagax verkar vara ett väldigt fint och välskött bolag.
Det är ändå det minsta gapet jag sett. För fem år sedan kostade Sagax-aktien mer än tre gånger substansvärdet. Nu är det 30-40% över.
Det finns de som argumenterar för att om man köper bra företag så spelar inköpspriset ingen roll på tillräckligt lång sikt, men det kräver att bolaget förblir bra under den långa tiden. Bolag förändras. De kuppas. Det blir krig. Lagar och skatter förändras. Bolagsledningar fattar vansinniga beslut. Mycket kan hända på 10-50 år.
Skulle gapet till substansvärdet krympa mer så kanske jag köper några Sagax-aktier. Min portfölj kan behöva fler bolag jag tycker är fantastiska. Å andra sidan behöver jag verkligen inte fler små innehav i fastighetsbolag.
Tingsvalvet
Växer, vilket är bra. Fortfarande för lite pengar kvar av vinsten efter pref-utdelning. Länk till rapport.
Ok, mina anteckningar för Tingsvalvet var inte så uttömmande. Det är ett litet bolag som mest gjort sig känt för att ha en preferensaktie med månadsutdelning. Tyvärr går en stor andel av vinsten till den utdelningen och en till branschsmäll som 2022 skulle kunna ställa till det och tvinga bolaget att ställa in utdelningen. De behöver större marginaler mellan vinst och utdelning.
Sammanfattning
Totalt har vinsten, min andel av den för mina bolag sjunkit med 2% som jag skrev ovan, men jag tror att det kan vara nära en botten. Sedan toppen i slutet av 2025 är min andel av företagsvinsterna ner 25% och det tycker jag kan räcka.
De flesta bolag har nu en svag ökning av vinsten och det är bara några få som fortfarande sjunker märkbart. De få är naturligtvis de som jag ger mest uppmärksamhet, som Billerud (illa) och Volvo (antagligen ok).
Det var inga stora överraskningar den här rapportsäsongen bland mina bolag. Inga enorma börsreaktioner heller (jag blundar för Billerud).
Nu blir det lite vila innan nästa rapportsäsong inleds, fast för mig tjuvstartar Sectra den femte juni då de har brutet räkenskapsår och lämnar sin Q4-rapport det datumet. Den femte juni är rätt snart.
- Ökad vinst: Castellum, Catena, Cibus, Coca-Cola, Corteva, Emilshus, Ford, Handelsbanken, Hennes & Mauritz, Investor, Saab*, Sandvik.
- Minskad vinst: Billerud, Essity, Johnson & Johnson, NCC, Procter & Gamble, Sectra, Swedbank, Volvo, Wallenstam
- Samma: Fabege, Nyfosa / Altra
* = endast indirekt ägande via Investor
Fastighetsbolagen, förvaltningsresultat:
- Ökande: Castellum, Catena, Cibus, Emilshus
- Minskande: Wallenstam
- Samma: Fabege, Nyfosa / Altra
Snabblänkar till avsnitten: Billerud — Fastpartner — NP3 — Sagax — Tingsvalvet — Sammanfattning av rapportperioden



Tackar för uppdateringen, alltid intressant att läsa... Särskilt Sagax håller jag med om, skulle vilja äga men vågar (fortfarande) inte köpa in mig på dessa nivåer.
SvaraRadera